Vienintelė galimybė pamatyti: Auksiniu scenos kryžiumi apdovanotas garso ir judesio spektaklis „Nemiga“ keliauja per Lietuvą

Sukurtas per nuotolį ir analizuojantis nemigos temą karo kontekste pernai socialinio rezonanso kategorijoje spektaklis įvertintas aukščiausiu teatriniu apdovanojimu – Auksiniu scenos kryžiumi.

Balandžio 25 – gegužės 3 d. Lietuvoje bus parodytas Lietuvos ir Ukrainos kūrėjų garso ir judesio spektaklis „Nemiga“. Sukurtas per nuotolį ir analizuojantis nemigos temą karo kontekste pernai socialinio rezonanso kategorijoje spektaklis įvertintas aukščiausiu teatriniu apdovanojimu – Auksiniu scenos kryžiumi.

Garso ir judesio spektaklis Nemiga. Foto Donatas Bielkauskas

Keli mėnesiai kūrybinio proceso būnant atskirai ir matantis tik virtualiai, net nežinant ar pavyks galiausiai spektaklį parodyti gyvai – toks kūrybinis procesas lydėjo keturis menininkus Yana Shliabanska ir Mariya Salo iš Ukrainos bei Donatą Bielkauską ir Petrą Lisauską iš Lietuvos. Mintis sujungti skirtingas patirtis turinčius menininkus ir reflektuoti jų išgyvenamą nemigą ir nerimą karo akivaizdoje kilo prodiuserei Godai Giedraitytei ir garso menininkui D. Bielkauskui. Bendradarbiaujant su Viktoru Rubanu, šokio kūrėju ir prodiuseriu iš Ukrainos, prie projekto prisijungti buvo pakviestos dvi Ukrainos kūrėjos.

Garso ir judesio spektaklis Nemiga. Foto Donatas Bielkauskas

Nemiga – tai priešprieša miegui. Tai – būsena, kurioje nuolat esame budrūs… nes virš galvų krinta raketos ir bombos, ir tu negali sudėti bluosto… bet, iš kitos pusės – turi būti visada pasiruošęs. Tai – pasipriešinimo ženklas, neleidžiantis užmigti karo akivaizdoje ilgainiui atsirandančio abejingumo, nuobodulio, rutinos jausme. Negalima ištrinti atminties… Nemiga, tai ir bėgančių nuo karo žmonių palydovas… tai ir priimančių pabėgelius žmonių bendražygė. Karo akivaizdoje mes nebemiegame… mes nuolatinėje būdravimo būsenoje… nerimas, pyktis ir viltis užgniaužia miegą…

REKLAMA

Garso ir judesio spektaklis Nemiga. Foto Donatas Bielkauskas

Garsines interpretacijas nemigos tema ir vedami asmeninių patirčių Y. Shliabanska kūrė Paryžiuje, kur pasitraukė prasidėjus karui Ukrainoje, o D. Bielkauskas Klaipėdoje. Jų itin stipri muzika tapo pagrindu choreografiniams dviejų šokėjų sprendimams. M. Salo repetavo raketų apšaudomame Lvove, o P. Lisauskas Molėtuose. Susitikę gyvai, atlikėjai savo solo partijas apjungė į vientisą 45 minučių trukmės spektaklį.

Spektaklio scenografija minimali. P. Lisausko rankose įsišviečiantis telefono ekranas – nuoroda į informacijos iš Ukrainos šaltinį ir „gelbėtoją“ nuo nemigos. Tamsią salę retkarčiais perskrodžiančios prožektorių šviesos, primenančios šiandien tamsoje skendinčią Ukrainą, o pabaigoje įsišviečiantis šviesos šaltinis virš galvos – bent nedidelis vilties ženklas žmonijai. Šviesas spektakliui kūrė šviesų dizaineris Stasys Jamantas ir D. Bielkauskas.

Spektaklio kūrybinę komandą kaskart persekioja nežinia, ar galės susitikti gyvai, tačiau šį pavasarį spektaklis keliauja per Lietuvą ir kviečia žiūrovus į susitikimus:

• balandžio 25 d. 18.30 val. Klaipėdos kultūros fabrike;

• balandžio 27 d. 18.00 val. Šilutės kultūros ir pramogų centre;

Ir Tarptautinio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ programoje:

• gegužės 2 d. 19.00 val. Menų spaustuvėje, Vilniuje,

• gegužės 3 d. 19.00 val. Ukmergės kultūros centre.

Spektaklio sklaidą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Kontaktinis asmuo:

Goda Giedraitytė, tel. 8 61531052, goda.giedraityte@gmail.com

Pridėti komentarą

Parašykite komentarą

Sekite svarbiausias naujienas

Paspausdami mygtuką Prenumeruoti patvirtinate, kad perskaitėte ir sutinkate su mūsų Redakcine politika ir Privatumo politika
REKLAMA