„Dviratynės“ sugrįžta: žymiausi šalies dviratininkai vaikus mokys saugaus važiavimo

„Dviratynės“ per Lietuvą riedės gegužės ir birželio mėnesiais Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje…
Katazina SOSNA during Stage 1 of the 2023 Swiss Epic from Lenzerheide to Lenzerheide, Graubünden, Switzerland on 15 August 2023. Photo by Michael Chiaretta.

Pavasarį dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dviratininkai, paspirtukininkai, pėstieji ir vairuotojai.

Nenuostabu, kad kelyje susidūrus skirtingiems eismo dalyviams smarkiai padaugėja ir nemalonių incidentų, deja, kasmet nepavyksta išvengti ir skaudžių nelaimių.

Ekspertai akcentuoja, kad norint būti saugiais eismo dalyviais įgūdžius ir žinias kaupti reikia nuo pat mažumės.

REKLAMA

Apie tai jau antrus metus didžiųjų šalių miestų gyventojams primins edukacinių renginių ciklas – „Dviratynės“.

Šiemet saugiam šeimų dviračių sezono atidarymui skirtos „Dviratynės“ per Lietuvą riedės gegužės ir birželio mėnesiais Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje, o nemokamas saugaus važiavimo dviračiu pamokas ves žymiausi šalies dviratininkai: „Tour de France“ ir „Giro d‘Italia“ lenktynių etapų nugalėtojas Ramūnas Navardauskas, Pasaulio treko taurės varžybų prizininkė, olimpietė Olivija Balaišytė, Pasaulio MTB maratono taurės varžybų prizininkė Katažina Sosna ir kiti.

Dviratizmas – tarp šalies prioritetų

Dviratizmo kultūra Lietuvoje stiprėja – Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos sukurtame ir visuomenei pristatytame nacionaliniame dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros žemėlapyje numatyta, kad iki 2035 m. pėsčiųjų ir dviratininkų tinklas išsiplės iki 5 tūkst. km.

Sistemingasdviračių transporto skatinimas ir prioretizavimas duoda rezultatų – Susisiekimo ministerijos užsakyta bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad 6 iš 10 lietuvių teigia prisijaukinę šią transporto priemonę, kas dešimtas šalies gyventojas dviratį mina bent kelis kartus per mėnesį, kartą per savaitę ir dažniau ant dviračio sėda penktadalis apklaustųjų, iš kurių 3 proc. dviračiu keliauja kasdien.

Nežinantiems taisyklių – nelaimių rizika

Visgi dviratininkų keliuose daugėjant, neišvengiamai aktualėja ir saugumo poreikis. Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) tyrimai rodo, kad gyventojams žinių vis dar trūksta. Pavyzdžiui, kas šeštas paspirtukininkas nelaiko savęs eismo dalyviu, o 37 proc. jų nežino, kuriai transporto priemonių kategorijai paspirtukas priklauso; didelė jų dalis apskritai nėra skaitę jiems skirtų Kelių eismo taisyklių (KET) ir vadovaujasi savisaugos instinktu.

„Būtina išmanyti Kelių eismo taisykles – domėtis patiems arba lankytis renginiuose ir konsultuotis su juose dalyvaujančiais specialistais – ir jų laikytis, išmokti įžvelgti pavojų, kurį kelia taisyklių nepaisantys eismo dalyviai, o įsitikinus savo saugumu, išvengti eismo nelaimės“, – teigia Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja.

Lietuvos policijos statistikos duomenimis, 2023 m. žuvo 2 dviračio (iš kurių vienas – nepilnametis) ir 1 elektrinio paspirtuko vairuotojas, sužeisti 145 dviračio (iš kurių 30 – nepilnamečiai) ir 53 (iš kurių 14 – nepilnamečiai) elektrinių paspirtukų vairuotojai.

Mokys saugaus važiavimo dviračiais

„Dviratynių“ tikslas – patraukliai, įdomiai ir vienoje vietoje visuomenei suteikti reikalingiausią informaciją apie tinkamą pasiruošimą dviračių sezonui. „Dviratynes“ jau antrus metus iš eilės organizuoja Lietuvos dviračių sporto federacija ir riešutų ir džiovintų vaisių tiekėja „Arimex“. Renginio partneriai – Lietuvos policija ir Lietuvos BMX dviračių asociacija.

„Išties džiugina, kad dviratininkų skaičius keliuose kasmet didėja, tačiau kaskart padaugėja ir nelaimingų atsitikimų. Deja, dažnas eismo dalyvis nesilaiko saugaus važiavimo taisyklių arba jų visai nežino. Pastebime, kad vis dar trūksta ne tik KET išmanymo, bet ir dviračio valdymo įgūdžių, žinių apie tinkamas apsaugos priemones: kokios jos turi būti ir kaip jas dėvėti. Ypač daug iššūkių kyla tėvams, kurių vaikai dar tik mokosi važiuoti dviračiu ar paspirtuku. Tikime, kad pasiruošimas dviračių sezonui gali būti lengvas ir kartu įdomus, kai vienoje vietoje koncentruotai ir įdomiai sutelkta aktualiausia informacija, gausu smagių veiklų jauniesiems dviratininkams ir kiekvienas gali susipažinti ir pasimokyti iš profesionaliausių šalies dviratininkų“, – sako Katažina Sosna, Pasaulio MTB maratono taurės varžybų prizininkė, vaikų dviračių trenerė, vesianti dviračių pamokas vaikams Vilniuje „Dviratynių“ renginyje.

„Dviratynėse“ dalyvių lauks nemokamos dviračių treniruotės vaikams, supažindinimas su KET taisyklėmis, kurias pristatys Lietuvos policija, dviračių ekspertų konsultacijų dėl dviračio pasirinkimo, tinkamo apsaugos priemonių dėvėjimo. Renginyje vyks BMX Freestyle žvaigždžių pasirodymai, o vaikų lauks skanios pagrindinio renginio partnerio „Arimex“ dovanos.

Renginių kalendorius:

  • Alytus Gegužės 9 d., Alytaus jaunimo parke 18:30 val.
  • Klaipėda Gegužės 16 d. Sąjūdžio betoniniame skate parke (Laukininkų g. 26) 18:30 val.
  • Šiauliai Gegužės 23 d. Šiaulių miesto centriniame parke (skate plaza) 18:30 val.
  • Panevėžys Gegužės 30 d. Kultūros ir poilsio Skate parke 18:30 val.
  • Kaunas Birželio 13 d. Vienybės aikštėje (K. Donelaičio g.) 18:30 val.
  • Vilnius Birželio 27 d. Vingio parke prie estrados 18:30 val.

Kontaktai žiniasklaidai

Gabija Vaičeliūnaitė
El. p. gabija@ppartners.lt
Mob. tel. +370 625 76968

Pridėti komentarą

Parašykite komentarą

Sekite svarbiausias naujienas

Paspausdami mygtuką Prenumeruoti patvirtinate, kad perskaitėte ir sutinkate su mūsų Redakcine politika ir Privatumo politika
REKLAMA